blogi

pentax 645z - Kas iga fotograafi märg unenägu!?

 Kes mind veel ei tea ja loeb seda postitust esimest korda, siis saame tuttavaks  - mina olen Jake! Mul on raske ennast fotograafina liigitada, kuna Eestis olen justkui huntkriimsilm. Üks hetk olen portreefotograaf, teine hetk pulmafotograaf, kolmas hoopis tootefotograaf, neljandal pildistan üldse üritusi. Tööpõli on suur ja lai, ning päevad ei ole vennad. Olen olnud Nikoni usku oma karjääri algusest peale ning hetkel põhitööriistaks on Nikon D4s, millega pildistan nii Tallinna fotostuudios kui ka väljaspool Eestit. Seetõttu oli äärmiselt põnev, kui Photopoint pakkus välja, et võiksin proovida ühte tuntud keskformaatkaamerat - Pentax 645z. Haarasin võimalusest kohe kinni, sest nii heast pakkumisest ei saa ju ära öelda. Kaamera kasutamisest on küll natuke aega juba möödas aga õnneks on mul võimalik nüüd seda kogemust teiega jagada. Hoidsin postitust tagasi, kuna viimased tehtud tööd selle kaameraga jõudsid nädala alguses meediasse. 



Ma eeldan, et kõik, kes selle kaamera huvilised on, teavad juba ta hingeelu peast. Kes ei mäleta, siis selle jaoks toon välja mõned detailid:

  • 51 Megapikslit - Selline pikslite arv annab sulle väga suure eraldusvõime. Sellest on eriti kasu näiteks loodusfotograafidel, kes pildistavad maastikuid. 
  • FULL HD video - Üsna suure sensoriga kaasneb paratamatult ka tagasilööke. Sellest on rohkem juttu allpool.
  • Kallutav LCD ekraan - Äärmiselt hea funktsioon, mille abil saad madalast või kõrgest võttepunktist palju mugavamalt pildi kätte.
  • Kaks mälupesa - Kaks mälupesa, kaks korda rohkem ruumi. Nüüd ei pea muretsema, et pildistamise ajal saaks kaart täis ning tähtis hetk jääks tabamata.
  • Tolmukindel ja ilmastikukindel - See on hea eelis, aga nii kalli kaameraga ei julgeks ma halbades ilmastikutingimustes pildistada :D


Mälu värske, liigume otsejoones kaamera juurde. Et lugemist lihtsustada, siis olen toonud oma arvamused välja punktide kaupa:

  • Kere suurus - Ole valmis selleks, et see on suur. Kui Sa enne oled harjunud poolkaadriga, siis see on väga suur. Isegi täiskaadri pealt tulles, millel pole talda all, on see üsna kobakas. Olles ise aga pildistanud Nikon D4siga, siis suurus on praktiliselt sama. Kui Nikon on rohkem kõrgusesse ja pigem kitsas, siis Pentax on laiusesse ja lapik. Seda käes hoides jääb kohati mulje, et pildistaksid mingi vana filmikaameraga. Aga ometigi on see digitaalne. Kui oled enne digikaamerat kasutanud, siis saad kindlalt ka selle kerega hakkama. Nupud ja menüü on väga lihtsalt ja loogiliselt paigutatud. Keskformaatidest on ta üks mugavamaid kaameraid. Piisab kiirest pilgu heitest, kui pea kõik funktsioonid on selged.


  • Kiirus - Nikoniga võrreldes on see kaamera üsna aeglane. Sellega saab teha mõned kiiremad sutsakad, aga buffer läheb üsna kiirelt täis ning siis ei ole enam midagi võimalik teha. Isegi piltide kuvamine ekraanil võtab üsna palju aega, kui oled suutnud vahemälu täis tulistada. Siis ei jäägi muud üle, kui lihtsalt kliendiga veidi juttu puhuda ja oodata, et pildid ära laeks. Ajaliselt võis see võtta 5-10 sekundit, mis kirja panduna ei tundu üldse pikk, aga kui klient samal ajal üle Su õla vaatab ning soovib ennast näha, tundub see terve igavikuna.
    Samuti tuleb oodata, kuni vahemälu on tühjenenud, et uuesti tulistama hakata. Nikonit kasutades ei ole mul kunagi sellist asja juhtunud. Aga võibolla see võrdlus ei olegi väga õige, sest Nikon on optimeeritud kiirusele. Kui Pentaxit aga võrrelda teiste keskformaatkaameratega, nt
    Phase Onega, siis on ta äärmiselt kiire. Nii, et oleneb täiesti, millise kaamera pealt Sa Pentaxile liigud.
    See oli nüüd kaamera sisene kiirus. Kui vaadata aga kiirust kui säri, siis üle 1/125 stuudios ei saa panna. Pilt tuleb lihtsalt must. Kui Sul on vaja midagi kiiresti liikuvat tabada, siis kahjuks Pentaxiga seda teha ei saa.

  • Autofookus - Fookus on okei kiirusega, aga vähemalt see töötab veatult. Ainukeseks miinuseks võiks lugeda seda, et kui kogemata lähed OK nupu vastu kaamera tagaküljel, siis see viskab automaatselt fookuspunkti valiku režiimist välja. See on küll väike asi, aga piisav, et lõpuks häirima hakata.

  • Aku - Ma sain pildistada terve nädalavahetuse, mille sisse mahtus kolm stuudiosessiooni ning Sportlandi kampaania pildistamine Botaanika aias. Praktiliselt viimase pildiga sai seal aku täiesti tühjaks. Nii, et 8 tunnise pulmapäevaga saaks ideaalselt hakkama.

  • Video - Videokvaliteet ei ole kahjuks väga hea. Huvitav on see, et dünaamiline ulatus on pildiga võrreldes täiesti kadunud. Ma oleks eeldanud, et see kandub edasi ka videopildis, kuid kahjuks nii ei ole. 

  • Iso - Maksimum iso on 204800, aga reaalsuses ei pildistaks keegi nii kõrgega. Müra oli juba üsna märgatav kuskil 400 juures, kuid seda võis täiesti vabalt lükata ca 3200 peale ning saada siiski üsna kvaliteetne pilt. Sellest rohkemaks ma küll kindlasti ei läheks, sest kvaliteet hakkas juba langema. Keskformaatide seas on aga selline kõrge iso üsna ennekuulmatu!

  • Pildi kvaliteet - Loodan, et oled ennast harjutanud mõttega, et nüüd oleks aeg ka uued kõvakettad ning mälukaardid ära tellida. Üks pilt on kuskil 60mb. See tähendab, et 16GB mälukaardi peale mahub ca 250-300 pilti. Kui nii suur pildimaht on sinu jaoks vajalik, siis see kaamera on sinu jaoks! Investeeri kahte 256GB mälukaarti ning Sul  pole vaja rohkem kaartide pärast muretseda. Ainukeseks piiranguks võib nüüd saada Su töökiirus. Vajad kindlasti piisavalt võimekat arvutit, mis renderdaks pilte kiirelt, sest muidu istud terve igaviku arvuti taga.
    Mina leian aga, et tänapäeva ühiskonnas ei ole nii suurt piltimahtu enam vaja. Jah, kui su tööd prinditakse välja mitme mitme meetri suurusele pinnale, siis on selline kvaliteet väga tere tulnud. Aga selliseid fotograafe on Eestis vaid mõni üksik. Te teate, kes te olete ;) Kuid tulles tagasi pildikvaliteedi juurde, siis mind valdasid vastakad tunded. Ühelt poolt on dünaamiline ulatus meeletu. Liigutada 5 stoppi üles või alla on täiesti reaalne. 

    Praktiliselt täiesti mustast pildist...


    on võimalik kätte saada selline pilt:


   See on päris jõhker. Kahjuks on aga pilt üsna pehme. Eriti ilmnes see stuudios ametiportreesi tehes. Kui pildistasin Hilton Tallinn Parki juhti Danieli ja hiljem    piltidele sisse zoomisin, siis oli joonis pehme. Suure tõenäosusega võib siin aga vast vaadata objektiivi suunas. 



 Kuna sensor on nii suur, siis maksimaalse kvaliteedi edasi andmiseks, peavad kõik osad väga head olema. Hetkel tunnen, et Pentaxi 55mm F/2.8 jääb veidi lahjaks. Kui siia ette saaks panna nt Carl Zeiss Otus 55mm F1.4 toru, siis oleks vast ka pildid kordades teravamad. Aga õnneks selle probleemile leiab lahenduse vana hea abimees Photoshop, kelle abil saab mugavalt teravuse tagasi tuua. 


  • Hind - Ole valmis oma põrsas katki lööma. Hetke hind on Photopointis koos objektiiviga 8 999€. Jah, Sa lugesid õigesti. Ma ei vaidle vastu, hind on krõbe. Kui Sa pildistad väga kõrgel tasemel ning vajad sellist pildimahtu, siis see hind ei ole mingi näitaja. Piisab paarist sessioonist ning oled kaamera raha tagasi teeninud. Minu jaoks isiklikult on see hind veidi liiga palju. Sama raha eest ostaksin pigem Nikon D5 ja sinna mõne uue toru. Aga kui vaadata keskformaatide poole, siis see on üks odavamaid. Teiste hinnad on 3-6x kallimad.


Selle kiire nädalaga sain natuke aimu Pentaxi hingeelust. Kahjuks ei olnud kordagi ilusat ilma, et minna sellega õue peale või metsa seiklema. Nii kalli kaameraga vast väga ei olekski tahtnud kuskil üksi linnapeal seigelda :D Juba stuudios kergitas selline kere kulme, kujutlegem, mis siis veel õues :D
 Suurematest töödest õnnestuski seda kaasa haarata Naistele kaaneloo ajal, kui pildistasin Jaanus Saksi, Sportlandi kevadkampaania pildistamisel ning mu enda isiklikus seerias maoga. 
 
 Kas see kaamera on iga fotograafi märg unenägu? 
Jah ja ei. Et teada saada, kas see sinu jaoks on, peaksid seda ise proovima. Oma silm on ju kuningas!

Kas Pentax vahetaks mu Nikoni välja?
Hetkel mitte, sest ma ei suudaks seda hinda enda jaoks õigustada. 






Pentax 645z + Pentax 55mm F/2.8